E-Ticaretin Önemi

E-Ticaretin Önemi

E-Ticaretin Önemi

Bilişim ve İletişim Teknolojileri(ICT), kurumlar ve bireyler arasında bir etkileşim oluşturmak için e-ticaret marketing’e dahil edilmiştir. Ve bununla birlikte internet erişimine sahip dünya nüfusunun neredeyse yarısı, ne zaman isterlerse diledikleri yerden online (çevrimiçi) alışveriş yapmayı tercih etmeye başladı.

Günümüzün gelişen teknolojisinin modern ticaret dünyasında e-ticaret en önemli yapı taşlarından biri olarak önemli rol oynamaktadır. E-ticaret, basitçe bir ürünün alım-satım işlemlerinin internet ortamında kolaylıkla yapılmasıdır dersek yanlış olmaz.

E-ticaret marketing işlemi birçok şekilde gerçekleşebilir. Örneğin; kurumlar arasında(B2B), kurumlar ile tüketiciler arasında(B2C) ve kurumlar ile devlet arasında(B2G).

Peki E-ticaret Marketing Nasıl Yapılır?

İçerik Pazarlama Yöntemi
E-ticaret işi ile ilgilenen herkesin uyması gereken bir planı olmalıdır. Kişiler, daha fazla müşteri çekebilmek için ne tür stratejiler uygulayacaklarını önceden belirlemelidir. (Blog, infographic, video vb.) Burada bahsettiğimiz bir strateji belirleyip körü körüne ona bağlı olmak değildir. Aynı zamanda trendlere ayak uydurarak güncel kalmayı da başarmalısınız.

E-mail Marketing
Günümüzde herhangi bir teklifin veya indirimin potansiyel müşterilere bildirilmesini sağlamak amacıyla kullanabilecek en iyi yöntemlerden biri hala e-postalardır. Ayrıca mevcut ve potansiyel müşterilerinizin bir reklamınızı tıklama ihtimali, e-postalarını kontrol etme ihtimalinden çok daha düşüktür.

Sosyal Medya
Sosyal medya, müşterilerin tercihlerini ve davranışlarını gözlemleyebilmenin en iyi yoludur. Facebook, Twitter, Google+ ve Pinterest gibi sosyal ağlar, herkesin akıllı telefonlarından ya da bilgisayarlarından kolaylıkla ulaşabilecekleri platformlardır.

Kişiselleştirme Stratejisi
Mevcut ve potansiyel müşterilerinizle iletişime geçme amacıyla e-postaları kullanıyorsanız, e-postalarınıza isimlerini de eklediğinizden emin olun. Böylelikle müşterileriniz ilgili tekliflerin kendilerine özel olduğunu hissedecektir.

Orijinal İçerikler Üretin
Orijinal içerikler üretmek e-ticaret için bir zorunluluktur. Orijinal içeriklerin orijinal olmayanlara göre trafik yakalama ihtimali çok daha fazladır. Böylelikle müşterileriniz markanız ya da siteniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaktır.

E-ticaret’in Avantajları

Uygun Koşullar ve Kolaylık
E-ticaret’in en avantajlı yanı uygun koşullara sahip olması ve oldukça kolay olmasıdır. Oldukça kullanıcı dostudur ve bilgi almak isteyen müşterilerinizin sadece bir tık uzağındadır. 24 saat aktiftir ve yerel değildir. Bu sayede dünyanın her yerinden müşterileriniz olabilir.

Detaylı Ürün Bilgileri
E-ticaret sitelerinin çoğu bir ürünü tanıtırken hem resimler hem de ayrıntılı açıklamalar sunar. Böylelikle müşterilerinizin ürünün kalitesini anlamak konusunda eli güçlenir.

Arama Motorları
Günümüzde e-ticaret web siteleri sürekli artmaktadır. Bu yüzden arama motorlarında görünerek ve iyi sıralamalara sahip olarak daha fazla müşteriye ulaşmalısınız.

Ayrıntılı Garanti Bilgileri
Online bir satın alım işlemi öncesinde müşteriler genellikle orijinalliği ve garanti bilgilerini kontrol ederler. Bu yüzden bu bilgileri onlara sunduğunuzdan emin olmalısınız. Fiziksel mağazaların bu bilgileri her zaman sunmadığını düşünürsek bu durum sizin lehinize olacaktır.

Envanter Yönetiminin Maliyetini Azaltır
Envanter yönetiminin otomatikleşmesi ile birlikte e-ticarette stok malların maliyeti daha düşük olur ve aynı zamanda riskler de daha azdır.

Yetki Sahibi Olmak Daha Kolaydır
Bir e-ticaret işletmesinin kurulum maliyeti fiziksel bir mağazaya nazaran çok daha düşüktür. Ayrıca bir e-ticaret marketing sitesinin lisansını ve gerekli izinlerini almak da fiziksel mağazaya göre çok daha kolaydır. Faturalandırma işlemleri ve envanter yönetimi genellikle otomatikleşmiştir. Böylelikle emek maliyeti de düşer. Tüm bunları bir araya getirince modern ticarete göre çok daha verimlidir.

Dünyanın Her Yerine Satış Yapabilme İmkânı
Fiziksel mağazaların coğrafi olarak belli sınırları vardır. Hatta fiziki küçük işletmeler büyük firmalar ile rekabet edemez ve iş dünyasından silinir. Fakat bu durum küçük e-ticaret mağazaları için geçerli değildir. Sağlam stratejiler ile küçük e-ticaret mağazaları bile çok büyük işler başarabilir.

Ekonomi
E-ticaret’te altyapı ödemeleri ya da sigorta gibi önemli külfetlere katlanmak gerekmez. Bu yüzden ürünleriniz ya da fikirleriniz için kullanabileceğiniz daha fazla paranız olur. Bunun yanına başarılı pazarlama stratejileri de eklerseniz e-ticaret web sitenizin trafiğini önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Çoklu-site İmkânı
E-ticaret ile yeni bir şube açmak oldukça kolaydır. Fiziki olan yeni mağazaların tekrar kurulum maliyetleri olsa da bir e-ticaret mağazasının böyle bir masrafı olmaz.

Kapıda Ödeme
E-ticaret web sitelerinin birçoğu bu geleneksel ödeme seçeneğini sunuyor. Böylelikle müşteriler ürünü teslim aldıktan sonra ödemeyi evlerinden, iş yerlerinden vb. adreslerinden yapabiliyor.

Banka Ödemeleri
E-ticaret web sitelerinin en büyük avantajlarından bir diğeri de banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme seçeneği sunuyor olmalarıdır.

Diğer Avantajlar
E-ticaret’in ayrıca dijital cüzdan gibi yeni avantajları da mevcuttur.

Sonuç olarak e-ticaret yeni, modern ve ileriye dönük bir ticaret yöntemidir. Hemen bir e-ticaret web sitesi açarak trafik üretmeye ve haliyle gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Tarih: 30 Mart 20

Okuma: 76

Etiketler: